کاخ سعد اباد

۱۳۹۹ ۱۴ مرداد

کاخ سعدآباد تهران یکی از زیباترین ، بزرگ ترین ، سرسبز ترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری ایران است. همه پایتخت های دنیا به داشتن کاخ های سلطنتی خود افتخار می کنند و گردشگران زیادی برای دیدن کاخ های سلطنتی و دیدن سبک زندگی پادشاهان هر کشور به دیدن کاخ ها می روند. کاخ شونبرون وین ، کاخ ورسای پاریس ، کاخ باکینگهام لندن، کاخ توپکاپی استانبول و کاخ هایی از این دست سرسبز هستند و باشکوه و البته که کاخ سعدآباد را هم می توان با کاخ های سرسبز جهان هم تراز کرد.
کاخ سعدآباد تهران در دامنه کوه البرز قرار دارد و یکی از سرسبزترین و خوش آب و هوا ترین مناطق تهران است که از سمت شمال به دربند و دامنه های کوه و از سمت غرب به ولنجک تهران و از سمت جنوب به تجریش و از سمت شرق به گلابدره مشرف است و رودخانه جعفر آباد از میان کاخ سعدآباد عبور می کند که جریان آب زیبایی را در کاخ به نمایش در میاورد. شاید بتوان گفت کاخ سعدآباد مشابه یک پارک هم هست چرا که بهترین فضا برای قدم زدن در تهران است و یکی از باغ های بزرگ تفریحی محسوب می شود و ساعت ها طول می کشد تا در هشتصد هزار متر مربع فضای کاخ سعدآباد قدم بزنیم ، یعنی مساحت کاخ سعدآباد 80 هکتار هست(به اشتباه در سایت های مختلف اعداد مختلف عنوان شده است)
تصور کنید میانگین دمای هوا در کاخ سعدآباد حدود 13 درجه هست و شما در ارتفاع بین 1640 تا 1810 متر از سطح دریا قدم می زنید یعنی اختلاف ارتفاعی زیاد در یک کاخ و از میان حدود 7500 درخت سپیدار و سرو و... که بعضا 150 سال عمر دارند عبور می کنید. قطعا روزی زیبا برای شما ساخته خواهد شد و هر از گاهی برای تجدید روحیه و تغییر آب و هوا و حال و هوا می توان در کاخ سعدآباد قدم زد و از طبیعت منحصر به فردش لذت برد.
داستان کاخ سعدآباد از این قرار است که در ابتدا بخشی از کاخ فعلی ، ییلاق و سکونت گاه تابستانی پادشاهان قاجار بوده است و کاخ احمد شاهی کاخ سعدآباد یکی از بناهای دوره قاجاریه کاخ سعدآباد است، اما در آن زمان کاخ سعدآباد به این بزرگی و وسعت نبود و در پس از کودتای 3 اسفند 1299 شمسی معادل 1921 میلادی یعنی حدود 100 سال پیش و حضور رضا شاه پهلوی در تهران به عنوان وزیر جنگ ، کاخ سعدآباد تهران مطرح شد و محل اقامت رضاشاه شد، رضا شاه در یک دوره 2 ساله تا 1302 شمسی به عنوان وزیر جنگ و در یک دوره دوساله تا 1304 به عنوان نخست وزیر دربار احمدشاه قاجار و سپس به عنوان پادشاه ایران از 1304 شمسی تا 1320 در کاخ سعدآباد تهران اقامت داشت و حال و هوای کاخ سعدآباد امروزی را به وجود آورد.
کاخ سعدآباد تهران از آثار باقی مانده رضاشاه همچون راه آهن سراسری، ارتش منظم، فرودگاه مهرآباد، شناسنامه ثبت احوال، دانشگاه تهران و ... است و رضاشاه در ابتدا توسط نماینده خود حاج آقا رضا رفیع ، تکه های مختلف باغ ها و عمارت های منطقه را خرید و در کنار هم تجمیع کرد و در نهایت به وسعت 110 هکتاری کنونی رساند، املاک ابوالفتح سردار اعظم پسر بانو عظمی خواهر ظلل السلطان، پدر سرتیپ والی، باغ آقامحمد جواد گنجه ای، باغ امام جمعه، خانه های نصیرالدوله، سالار جنگ، سپهبد امان الله میرزا، مستوفی الممالک، شکرالله قوام الدوله، همدم السلطنه خواهر مستوفی و محمود بدر همه توسط رضاشاه خریداری شد و کاخ سعدآباد نهایی شد.
رضاشاه از سال 1300 شمسی به بعد و با توجه به نیازهای مختلف ، اقدام به ساخت کاخ های متعددی در کاخ سعدآباد گرفت، کاخ ها یکی یکی ساخته شد و هر کدام به یکی از اعضاء خانواده پهلوی اختصاص یافت و در گذر زمان تغییر کاربرد داده شد و تا سال 1357 که به یک مجموعه بزرگ کاخ های ایران تبدیل شد. هم اکنون بسیاری از این کاخ ها به دلیل عدم کاربری کاخ و استفاده سلطنتی ، تبدیل به موزه های متنوع شده است و یا برخی در اختیار نهاد ریاست جمهوری برای اقامت میهمانان خارجی و تشریفات استقبال از روسای جمهور سایر کشورها است و چند کاخ کوچک تر هم به عنوان ساختمان های اداری استفاده می شود.

 


     کاخ سعدآباد 18 کاخ دارد شامل : 1-کاخ احمدشاهی 2-کاخ شهوند یا کاخ سبز 3-کاخ سفید یا کاخ ملت(موزه هنر ملل در طبقه زیرین) 4-کاخ اسود یا سیاه(موزه هنرهای زیبا) 5-کاخ شمس (موزه پوشاک سلطنتی) 6-کاخ اشرف(موزه ظروف سلطنتی) 7-کاخ غلامرضا (موزه سلاح های دربار) 8-کاخ شهرام پسر اشرف (موزه نظامی) 9-کاخ کرباس یا کاخ قدیم ولیعهد رضا پهلوی(موزه استاد بهزاد) 10-کاخ فرحناز و علیرضا پهلوی (موزه خط و کتابت میرعماد) 11-کاخ لیلا و کاخ هایی که در اختیار نهاد ریاست جمهوری هست و قابل بازدید و استفاده نیست شامل : 12-کاخ اختصاصی 13-کاخ ملکه مادر یا ساختمان جمهور 14-کاخ احمدرضا 15-کاخ فریده دیبا 16-کاخ جدید رضا پهلوی و همچنین دو کاخ نیز به عنوان ساختمان های اداری کاخ استفاده می شود شامل: 17-کاخ بهمن پهلوی پسر غلامرضا 18-کاخ عبدالرضا
     به غیر از کاخ های سلطنتی ، ساختمان ها و تاسیسات زیادی در کاخ سعدآباد وجود دارد از جمله : 1-ساختمان گارد شاهنشاهی (موزه آلبوم های سلطنتی و اسناد) 2-ساختمان آشپزخانه ( موزه آشپزخانه سلطنتی ) 3-ساختمان کالسکه ران ها و سورچیان قاجاری (موزه برادران امیدوار) 4-عمارت تیمسار کسرائیان(موزه آب) 5-سرای عصمت الملوک دولتشاهی(موزه فرشچیان) 6-موزه اتومبیل های سلطنتی، همچنین در کاخ سعدآباد زمین های تنیس ، استخرها، بولینگ ، آمفی تئاتر روبارز و سینما، چشمه ها، سالن های مرغداری و گاوداری، گلخانه ها، چشمه ها و ... وجود دارد.
     در حال حاضر در و در سال 1399 کاخ موزه های قابل بازدید برای عموم مردم کاخ سعدآباد تهران بدین شرح می باشند:
1-کاخ موزه ملت 2-کاخ موزه سبز 3-موزه پوشاک سلطنتی 4-موزه خط و کتابت میرعماد 5-موزه استاد حسین بهزاد 6-موزه سلاح های درباری 7-موزه آشپرخانه سلطنتی 8-موزه برادران امیدوار 9-موزه هنر ملل 10-موزه هنرهای زیبا 11-موزه استاد فرشچیان 12-موزه آب 13-موزه آلبوم های سلطنتی و اسناد تاریخی سعدآباد 14-موزه ظروف سلطنتی 15-موزه اتومبیل های سلطنتی 16-موزه نظامی (فعلا موزه نظامی به دلیل بازسازی قابل بازدید نیست)
     به غیر از موزه های فوق ، کتابخانه کاخ سعدآباد در درب ورودی دربند نیز قابل استفاده می باشد.
     برای بازدید از کاخ سعدآباد از دو درب دربند و زعفرانیه می توانید استفاده کنید. ساعات بازدید کاخ سعدآباد در فصل بهار و تابستان که روزها بلند تر است از 9 صبح تا 7 عصر و در پائیز و زمستان از 9 صبح تا 5 عصر است و در طول هفته تعطیل نیست و فقط روزهای تاسوعا،عاشورا، شهادت حضرت علی ،28صفر،شهادت امام صادق و 14 خرداد تعطیل است، یعنی فقط 6 روز در سال ، ولی بیشتر موزه ها روزهای دوشنبه تعطیل هستند.
     برای ورود به کاخ سعدآباد و گشت و گذار در کاخ فقط می بایست ورودیه درب اصلی کاخ را تهیه و در سراسر کاخ گشت و گذار داشته باشید که در سال 1399 قیمت ورودیه مجموعه 5.000 تومان برای ایرانی ها و 50.000 تومان برای خارجی هاست که در سایت تراول عصر ویرا می توانید به صورت آنلاین تهیه نمائید. اما برای دیدار از هر موزه و کاخ ورودیه جداگانه می باشد که ورودیه کاخ ملت و کاخ سبز هر کدام  5.000 تومان برای ایرانی ها و 50.000 تومان برای خارجی هاست و ورودیه سایر مکان ها  4.000 تومان برای ایرانی ها و 30.000 تومان برای خارجی هاست. یعنی اگر بخواهید کل 16 موزه سعدآباد + درب اصلی را تهیه کنید می شود 71.000 تومان که از 9 صبح تا 7 عصر طول خواهد کشید.این مبلغ برای یک غیر ایرانی می شود 570.000 تومان
     میزبانی از روسای جمهور و مقامات و سران کشورهای جهان در کاخ سعدآباد توسط رئیس جمهور انجام می شود و بالاترین سطح تشریفات دولت ایران برای خارجی ها در کاخ سعدآباد است. لذا دیدن کاخ سعدآباد جذاب و لذت بخش است و شما می توانید با تور تهرانگردی علاءالدین از کاخ سعدآباد تهران دیدن کنید و یا به صورت اختصاصی با برنامه تورهای اختصاصی آژانس مسافرتی عصر ویرا از این کاخ بزرگ لذت ببرید.در ادامه شما را با جاذبه های کاخ سعدآباد آشنا می کنیم. در ابتدا کاخ هایی که فعلا امکان بازدید ندارند شامل :
     کاخ احمد شاهی در کاخ سعدآباد به دستور احمد شاه قاجار و در سال 1297 ساختش آغاز شد و در دوره رضا شاه تکمیل شد و در بالاترین نقطه کاخ سعدآباد تهران قرار دارد ، کاخ بهمن که محل اقامت بهمن پسر غلامرضا پهلوی بوده است. کاخ اختصاصی که در غرب موزه هنرهای زیبا قرار دارد، کاخ ملکه مادر یا ساختمان  جمهور که محل اقامت رضا شاه قبل از تبعید به موریس بود و هم اکنون مخصوص میهمانان ویژه رئیس جمهور است.
     1-کاخ سبز یا کاخ شهوند در کاخ سعدآباد به دستور رضا شاه و در بلند ترین بخش کاخ سعدآباد در شمال غربی کاخ و نزدیکی کاخ احمد شاهی ساخته شده و به این دلیل به کاخ سبز شهرت یافت که در بنای آن سنگ مرمر کمیاب سبز رنگ استفاده شده است و ملات بین سنگ ها از جنس سرب است تا در اثر انقباض و انبساط ناشی از سرما و گرما شکستگی در بنا به وجود نیاید. سنگ مرمر خراسان با نقش و نگارهای اروپایی در ساخت سردر و ستون های ورودی استفاده شده و در نهایت ساخت کاخ سبز 7 سال طول کشیده است.کاخی دوطبقه که معمار آن ، میرزا جعفر کاشی است و حال و هوای محل تولد رضا شاه در آلاشت مازندران در در میان درختان و فضای سرسبز تداعی می کند.کاخ سبز در یک طبقه سطح و یک طبقه زیر زمین است. یک فرش 70 متری مشهدی در کف آن پهن شده که شاهکار قالی بافی عبدالمحمد عمواوغلی است.گچ بری و آینه کاری و تذهیب و خاتم کاری در کاخ به کار رفته است، رضا شاه در تخت خواب نمیخوابیده و روی زمین میخوابیده و لذا در اتاق خواب او ، تخت خوابی نیست. میز سالن و مجسمه ها و مبل های کاخ کار فرانسه است.هم اکنون کاخ سبز کاخ سعدآباد تهران با 5.000 تومان ورودیه قابل بازدید است.
     2-کاخ ملت یا کاخ سفید یا کاخ ابیض در کاخ سعدآباد که بزرگ ترین کاخ مجموعه است با 5000 متر مربع زیربنا در دو طبقه که بین سال های 1310 تا 1315 و توسط رضاشاه ساخته شد، نقشه کاخ کار مهندس خرسندی و بوریس از کشور روسیه بوده و استادانی چون پهلوان،شیخان،کاشی،ملائکه از خود گچ بری های خیره کننده ای به یادگار گذاشته اند.کاخ ملت محل اقامت تابستانی محمدرضا شاه پهلوی بوده و برای امور اداری از این کاخ استفاده می شده است. هم اکنون کاخ ملت کاخ سعدآباد تهران با 5.000 تومان ورودیه قابل بازدید است. باقی مانده مجسمه ای از رضاشاه نیز در مقابل کاخ ملت قرار دارد.
     3-موزه پوشاک سلطنتی مستقر در کاخ شمس سعدآباد توسط رضاشاه در سال 1314 با معماری ایرانی اروپایی و در زمین 2600 متری ساخته شده که محل استقرار شمس پهلوی بوده و هم اکنون محل نگهداری لباس های سلطنتی باقی مانده از دوران قاجار تا پهلوی است. هم اکنون موزه پوشاک سلطنتی کاخ سعدآباد تهران با 4.000 تومان ورودیه قابل بازدید است.
     4-موزه خط و کتابت میرعماد مستقر در کاخ فرحناز و علیرضا پهلوی است، ساختمان کاخ متعلق به دوره قاجار و پهلوی است که در سال 1374 برای موزه خط و کتابت در نظر گرفته شد.میرعماد حسنی قزوینی از بهترین های خطاطی ایران در عصر صفویه بوده است و همین دلیل نام گذاری موزه ای برای نگهداری خطاطی ها به نام میرعماد قزوینی شده است. در این کاخ دو طبقه قاجاری پهلوی ، خطوط به دوران پیش از اسلام و اسلامی ، تفننی و نسخ خطی تفکیک شده است.کتبیه های میخی عیلامی، پهلوی، ساسانی و اوستایی را هم می بینیم. آثار خط کوفی،ثلث، نسخ،توقیع،ریحان و رقاع در موزه خط و کتابت دیده می شود. هم اکنون موزه خط و کتابت میرعماد کاخ سعدآباد تهران با 4.000 تومان ورودیه قابل بازدید است.
     5-موزه استاد حسین بهزاد مستقر در کاخ کرباس یا کاخ قدیم ولیعهد رضا پهلوی است. کاخ کرباس یک ساختمان قاجاری است که مدتی محل اقامت رضا شاه بوده و در مدتی هم محل اقامت رضا پهلوی فرزند محمد رضا شاه ، در سال 1373 محل این کاخ برای موزه استاد بهزاد در نظر گرفته شد. موزه در 5 سالن و میزبان آثاری همچون ایوان مدائن ، فردوسی و قهرمانان شاهنامه ، ابن سینا بر بالین بیمار ، عشق استاد حسین بهزاد است. استاد حسین بهزاد متولد 1273 اصفهان بود که در سال 1347 درگذشت. او دنباله رو آثار مینیاتور رضا عباسی کاشانی بود و نقاشی هایش شهرت جهانی پیدا کرد. هم اکنون موزه استاد بهزاد کاخ سعدآباد تهران با 4.000 تومان ورودیه قابل بازدید است.
     6-موزه سلاح های درباری مستقر در کاخ غلامرضا است که در سال 1390 برای نگهداری سلاح های درباری اختصاص یافت. طپانچه های قاجاری، تفنگ های سرپر قدیمی، انواع باروت دان های فلزی، سلاح های درباری از کارخانه های اسلحه سازی نامی همچون رمینگتون، وینچستر، اسپرینگ فیلد، برنو و ... در این موزه موجود است. هم اکنون موزه سلاح های درباری کاخ سعدآباد تهران با 4.000 تومان ورودیه قابل بازدید است.
     7-موزه آشپرخانه سلطنتی مستقر در ساختمان آشپزخانه سلطنتی کاخ سعدآباد و در مرکز کاخ و کنار رودخانه جعفرآباد است.مساحت این آشپزخانه 800 متر و به آشپزخانه مخصوص معروف بوده است.در سال 1354 کلیه تجهیزات آشپزخانه توسط یک شرکت آلمانی مدرن و به روز شد و به آخرین تکنولوژی روز جهان دست یافت. تهیه و طبخ غذا برای خانواده سلطنتی در این آشپزخانه که حالا موزه شده است انجام می گرفت. هم اکنون موزه آشپرخانه سلطنتی کاخ سعدآباد تهران با 4.000 تومان ورودیه قابل بازدید است.
     8-موزه برادران امیدوار مستقر در ساختمان کالسکه ران ها و سورچیان قاجاری از جذاب ترین موزه های مستقر در کاخ سعدآباد است.اگر به کاخ سبز رفته اید و یا خواهید رفت ، یک سازه در مقابل کاخ سبز و نزدیکی کاخ احمد شاهی است که در گذشته برای استراحت کالسکه ران ها استفاده می شده است و در سال 1382 در این مکان موزه برادران امیدوار افتتاح شد. عیسی و عبدالله امیدوار از سال 1333 تا 1343 و به مدت 10 سال به 99 کشور جهان سفر کردند و 7 سال آن را با موتور سیکلت و 3 سال را با اتومبیل سیتروئن طی کردند. آشنایی با فرهنگ های جهان و تمدن و نحوه زندگی مردم را در کتاب سفرنامه خود به چاپ رساندند. برادران امیدوار چهره های محبوب و جهانی شدند و عکس ها و فیلم ها و سفرنامه های آنان در مطبوعات جهان منتشر شد. هم اکنون موزه برادران امیدوار کاخ سعدآباد تهران با 4.000 تومان ورودیه قابل بازدید است.
     9-موزه هنرملل نیز در فضای زیرزمین کاخ ملت قرار دارد که در ابتدا کاربری گلخانه ای داشت و در سال های 1340 تا 1345 موزه اختصاصی فرح پهلوی شد.در حال حاضر آثار و نقاشی های سهراب سپهری، فرامرز پیلارم، حسین زنده رودی و آثار هنرمندان خارجی همچون رنارد بوفه (فرانسه)، هربرت بایر (اتریش)، فرناند لژه (فرانسه)، مک آووی (آمریکا)، مارک شاگال (فرانسه) و... در معرض نمایش می باشند. هم اکنون موزه هنر ملل کاخ سعدآباد تهران با 4.000 تومان ورودیه قابل بازدید است.
     10-موزه هنرهای زیبا مستقر در کاخ اسود یا سیاه است، ساخت بنا در سال 1319 آغاز و با اشغال ایران توسط متفقین متوقف و بعدها در زمان محمدرضا شاه تکمیل و در سال 1346 به عنوان ساختمان وزارت دربار استفاده میشد. در نمای کاخ از سنگ سیاه استفاده شده و همین دلیل نام گذاری کاخ به سیاه است. کاخ سیاه سه طبقه است و در هر طبقه اش یک قسمت از موزه هنرهای زیبا که از سال 1364 فعال شد بر پا شده است. طبقه اول موزه هنرهای زیبا مملو است از آثار هنرمندان اروپایی 400 سال اخیر و همچنین آثار نقاشان دوران صفویه تا قاجار در طبقه دوم قرار دارد ، نقاشی هایی از پادشاهان و صاحب منصبان که مهم ترین آنها نقاشی از فتحعلی شاه قاجار است. هم اکنون موزه هنرهای زیبا کاخ سعدآباد تهران با 4.000 تومان ورودیه قابل بازدید است.
     11-موزه استاد فرشچیان مستقر در سرای عصمت الملوک دولتشاهی است که البته ساختمان قاجاری است و محل اقامت همسر چهارم رضا شاه بوده و سپس محل اقامت برادر محمدرضا شاه و در نهایت محل اقامت آشپز مخصوص دربار در روبروی آشپرخانه سلطنتی ، این بنا در سال 1380 به عنوان موزه ای برای آثار استاد فرشچیان فعال شد. محمود فرشچیان صاحب سبک مینیاتور ایرانی است. شاگردی نزد عیسی خان بهادری از دست پروردگان کمال الملک و کسب تجربه در اروپا و آمریکا از او استادی صاحب سبک در مینیاتور ساخت و هم اکنون آثارش در موزه فرشچیان کاخ سعدآباد قابل بازدید است. هم اکنون موزه استاد فرشچیان کاخ سعدآباد تهران با 4.000 تومان ورودیه قابل بازدید است.
     12-موزه آب مستقر در عمارت تیمسار کسرائیان است.بنای اصلی ساختمان 200 متری باقی مانده از دوران پهلوی است و ادوات و مدل های بهره برداری و تقسیم آب در ایران در این موزه به نمایش درآمده است. هم اکنون موزه آب کاخ سعدآباد تهران با 4.000 تومان ورودیه قابل بازدید است.
     13-موزه آلبوم های سلطنتی و اسناد تاریخی سعدآباد مستقر در ساختمان گارد شاهنشاهی کاخ سعدآباد است، این ساختمان در دوره پهلوی و برای نگهبانی از کاخ سعدآباد ساخته شده و در سال 1391 به موزه آلبوم های سطلنتی سعدآباد اختصاص یافت، با توجه به رفت و آمدها و حضور شخصیت های مختلف در کاخ سعدآباد و فعالیت های مختلف در این کاخ ، در این موزه با آلبوم های عکس و مدارک و اسناد و فیلم های از دوران پهلوی در این کاخ آشنا می شوید. هم اکنون موزه آلبوم های سلطنتی کاخ سعدآباد تهران با 4.000 تومان ورودیه قابل بازدید است.
     14-موزه ظروف سلطنتی مستقر در کاخ اشرف می باشد که توسط رضا شاه پهلوی و در سال 1318 و برای اشرف خواهر دوقلوی محمدرضا شاه ساخته شد.فضای داخلی کاخ اشرف توسط طراحان فرانسوی با چوب و پارچه تزئین شده و نمای بیرونی هم با سنگ مرمر تزئین شده است.در سال 1388 موزه ظروف سلطنتی با 500 قطعه ظرف سطلنتی از کارخانه های معروفی همچون سور و لیموژ فرانسه، باواریا و روزنتال آلمان فعال شد که البته ظروف اهدایی سایر کشورها و از دوره های قاجار تا پهلوی در این موزه قرار دارد. هم اکنون موزه ظروف سلطنتی کاخ سعدآباد تهران با 4.000 تومان ورودیه قابل بازدید است.
     15-موزه اتومبیل های سلطنتی کاخ سعدآباد تهران در سال 1391 و با جمع آوری و نمایش اتومبیل های دوران پهلوی و در فضای یکی از گلخانه های کاخ سعدآباد ، آغاز به کار کرد. یکی از مهم ترین اتومبیل های این موزه ، خودور محمدرضا شاه پهلوی است که مرسدس بنز 600 با بدنه و شیشه ضد گلوله و سیستم تنظیم ارتفاع هیدرولیک و سانروف و با وزن 6 تن است.همچنین مرسدس بنز اس ال 300 ملکه فرح دیبا از خودروهای کمیاب این موزه است. سه دستگاه خودرو رولز رویس و چند خودور دیگر نیز قابل مشاهده است. هم اکنون موزه اتومبیل های سلطنتی کاخ سعدآباد تهران با 4.000 تومان ورودیه قابل بازدید است.
     16-موزه نظامی مستقر در کاخ شهرام پسر اشرف است. این کاخ به مساحت 3000 متر مربع در سال 1317 توسط رضاشاه و برای تاج الملوک مادر محمدرضا شاه ساخته شد و اما در سال 1352 و پس از بازسازی مجدد به شهرام پسر اشرف پهلوی هدیه شد.موزه نظامی در سال 1340 و توسط محمدرضا شاه پهلوی در دانشکده افسری و با جمع آوری سلاح های نظامی و هدایای نظامی از دوران قاجار به بعد و همچنین نشان های ارتش و ... تاسیس شد و پس از انقلاب در سال 1362 به محل کاخ سعدآباد منتقل شد. هم اکنون موزه نظامی کاخ سعدآباد تهران قابل بازدید نیست.(فعلا در حال بازسازی است)

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
0 دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
0  نفر این تور را پسندیده اند.