سازه های آبی شوشتر

۱۳۹۹ ۱۴ مرداد

شوشتر، در دامنه کوههای زاگرس و در استان جلگه‌ای و پرنعمت خوزستان، شهری گرمسیری، آباد و البته با معماری هوشمندانه. سازه‌های آبی در هم تنیده و پیچیده شوشتر، از قرن‌ها پیش به مدیریت آب‌های این منطقه کمک کرده است. برخی، سازه‌ها را به عصر ایلامیان نسبت می‌دهند ولی به اعتباری دیگر، این سازه‌ها مربوط به ساسانیان است. فردوسی حکایت می‌کند که شاپور شاه ایرانی پس از شکست امپراتور روم، والرین و برای جبران خسارات جنگی که وی به راه انداخته بود، برانوس، مهندسی توانمند را مامور بنای سازه‌های آبی در خوزستان می‌کند.

این مهندس از سربازان رومی به عنوان کارگران ساختمانی استفاده کرد و توانست با سازه‌های متعدد خود، بندی بر جریان آبی سرشار خوزستان و منطقه شوشتر ببندد. این سازه‌ها شامل مجموعه‌های پل، بند، آسیاب و آبشار،ک انال و تونل بوده که برای منطقه پرآب خوزستان ضروری به نظر می‌رسید و اکنون آن‌ را بزرگترین مجموعه صنعتی مربوط به قبل از انقلاب صنعتی می‌نامند. بزرگترین و جالب‌ترین ویژگی این سازه‌ها ارتباط زنجیره‌ای آن‌ها با یکدیگر است. بندهای خداآفرین، میزان، برج غبار و نیایشگاه صابئین، شادروان، خاک و شرابدار، کانال داریون، پل بند گرگر، قلعه سلاسل، پل بند لشکر و پل شاه علی همگی با هم به‌عنوان سازه‌های آبی شوشتر شناخته می‌شوند که در سال 2009 به عنوان دهمین اثر ایرانی در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. اصلی‌ترین سازه، پل بند گرگر است که سطح آب را برای تونل‌ها کافی می‌کند. آب پشت بند نیز برای ساکنین شهر کفایت می‌کرد. در بخش جنوبی آبشارها 200 پله برای اتصال آبشار به بخش‌های مسکونی وجود دارد. در راستای پلکان‌ها، اتاقک‌های نگهبانی وجود داشته و شوادون یا اتاق‌هایی هم برای استراحت آسیابان‌ها در آن تعبیه شده بودند.

زیبایی این اثر شگفت‌انگیز ایرانی هر مسافری را از هر گوشه‌ی جهان به سوی خود می‌کشاند. اگر می‌خواهید به استان خوزستان سفر کنید، بازدید از دیدنی های شوشتر همچون سازه های آبی شوشتر را از دست ندهید، چرا که علاوه بر چشم‌اندازی از طبیعت سرسبز این دیار، می‌توانید به نظاره مجموعه سازه‌هایی بنشینید که بسیار تماشایی به نظر می‌رسند. همچنین می‌توانید پس از مشاهده سازه های آبی شوشتر استان خوزستان، اگر می‌خواهید سوغاتی به رسم یادگار از این دیار ببرید راهی بازار شهر شوشتر شوید و از شیرینی های محلی این شهر یا لباس های محلی‌اش خریداری کنید.خانه مقدم شوشتر  نیز از دیگر جاهای دیدنی شوشتر محسوب می‌شود که در نزدیکی سازه های آبی شوشتر قرار گرفته و پیشنهاد می‌کنیم برای دقایقی خود را میهمان زیبایی‌های این عمارت تارخی مرمت شده که اکنون تبدیل به کافه گالری خانه مقدم شده است کنید.عصر ویرا تراول با برنامه‌ای دقیق در تور خوزستان و تور شوشتر شما را به بازدید این سازه‌ی تاریخی که منظره‌ی زیبایی را هم در شهر ایجاد کرده است، خواهد برد. برای رزرو تورهای ایرانگردی تور خوزستانعصر ویرا تراول می‌توانید با کارشناسان تورهای داخلی تماس بگیرید و یا اطلاعات این تور را در سایت عصر ویراتراول ببینید. فراموش نکنید در این شهر تاریخی زیبا، یکی از بهترین پیشنهادها برای اقامت، اقامت در هتل های سنتی است،  هتل سرابی شوشتر و هتل طبیب شوشتر از جمله هتل های خوب این شهر حسوب می‌شوند که خاطراتی به یادماندنی از سفر برایتان خلق می‌کنند

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
0 دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
0  نفر این تور را پسندیده اند.