کلیسای سنت استپانوس جلفا

۱۳۹۹ ۱۴ مرداد

کلیسای سنت استپانوس بعد از کلیسای قره کلیسا دومین کلیسای قدیمی و با ارزش ایران شناخته شده است که در استان آذربایجان شرقی و در شهرستان جلفا قرار دارد. پیشنهاد می‌کنیم اگر با تور تبریز به جلفا سفر کردید از کلیسای سنت استپانوس که در نزدیکی رود ارس واقع شده دیدن کنید.

این کلیسا به یاد شهید مسیحی بعد از عروج حضرت عیسی، یکی از حواریون او به ‌نام استپانوس یا استفانوس بوده که در اوایل دوران مسیحیت به شهادت رسیده است. این کلیسای زیبا در 16 کیلومتری جلفا در قلب کوه‌ها و در دره‌ای که سرسبزیِ آن برای بازدیدکنندگان روح‌بخش و دلنشین است بنا گردیده که گردشگران و بازدیدکنندگان زیادی را در تورهای ایرانگردی به سوی خود می‌کشاند. بنای کلیسای سنت استپانوس جلفا در طول تاریخ بارها آسیب جدی دیده و هر بار با همت و غیرت فرهنگ‌دوستان ایرانی و مسیحیان دیندار بازسازی شده ‌است. قدمت این کلیسا به سده‌ی نهم میلادی، یعنی بیش از هزار سال پیش می‌رسد. در بازدید از کلیسای سنت استپانوس وقتی به آن می‌نگرید، گویی میراث جاودان تاریخ ایرانی و دین مسیحیت در مقابل چشمانتان به تصویر کشیده می‌شود که از دلِ صدها سال، از میان قرن‌هایی بلاخیز و پر از حادثه، به سلامت عبور کرده و زیبایی خود را در حال حاضر به چشمان گردشگران هنردوست معاصر تقدیم می‌دارد؛ تا ما نیز آن را به سلامت به آیندگان تحویل دهیم و آنان هم مثل ما از دیدنِ این بنای شکوهمند، به خود ببالند و فرهنگ و معماریِ فرهنگ‌دوستانِ ایرانی، از مسیحی و مسلمان، همیشه در خاطرشان نقش ببندد. نمازخانه‌ی باشکوه و پرنقش‌ونگار کلیسای استفانوس مقدس در زمان عباس‌میرزا، فرزند لایق فتحعلیشاه قاجار ساخته شده بود و مقرنس‌کاری و حجاری‌های دیوارهای نمازخانه و تزئینات طاق‌های آن، از بهترین و زیباترین نمونه‌های هنر حجاری در تمام ایران است. جای تحسین است که ایرانیان مسلمان، چنین ذوق و همتی را خرج ساخت نمازخانه‌ی باشکوه یک بنای مسیحی کرده‌اند. نقش‌برجسته‌های حواریون و قدیسان و فرشته‌ها بر پیکره‌ی طاق‌نماهای بنای شانزده ضلعی گنبد کلیسای سنت استپانوس و گنبد هرمی شکل آن با پوشش سی‌ودو پهلویی و پنجره‌هایی با طاق‌های هلالی، بخشی از جذابیت شگفتی‌آور این بناست؛ چنان‌که نمی‌توان چشم از زیبایی‌های نمازخانه‌ی این کلیسا برداشت. نقوش عالیِ بیرون کلیسای سنت استپانوس جلفا نیز همیشه باعث شگفتی بازدیدکنندگان این مجموعه شده است. آنوبانینی كليسای سنت استپانوس را در دل درختان سر به فلک کشیده و مناظر اطرافش که آب و هوایی بسیار دلپذیر در کنار رود ارس شاهکاری در هنر معماری ایرانی و مسیحی است و یکی از بهترین پیشنهادات برای سفر تابستانی شما به شمار می‌رود.  در نزدیکی این کلیسا شما می‌توانید از دیگر کلیساهای جلفا به خصوص کلیسای حضرت مریم، کلیسای گودرک مقدس و کلیسای چوپان نیز دیدن کنید. البته باید بدانید که سرسبزیِ منطقه‌ی جلفا و کرانه‌ی رود ارس، خود انگیزه‌ای عالی و کافی برای سفر کردن به این منطقه‌ی دیدنی است؛ اما زیبایی کلیسای استفانوس مقدس، لذت چنین سفری را را برای شما و همراهانتان را چندین برابر می‌کند. در سفر به تبریز، بازدید از دیدنی های جلفا همچون آبشار آسیاب خرابه، آبشار ماهاران، پارک ملی کمتال، روستای اشتبین، حمام جلفا و جاده مرزی ارس جلفا که زیبایی بی‌نظیر و منحصر به فردی دارد را در لیست الویت‌های گشتی خود قرار دهید چرا که دیدن این جاذبه هابرای علاقه‌مندان به طبیعت گردی به راستی که تماشایی و لذت‌بخش است. در پایان بازدید از کلیسای سنت استپانوس جلفا می‌توانید از مراکز خرید این شهر مرزی بازدید کنید و نهایت لذت را ببرید.

همچنین از سوغاتی‌ها و صنایع دستی‌ مردمان آذری خطه‌ی شمالغرب ایران خریداری نمایید و برای دوستان و اقوامتان یادگاری ببرید. برای سفر به جلفا با تور تبریز عصر ویرا تراول همراه باشید تا زیبایی‌های تبریز و منطقه آزاد جلفا را زیباتر از قبل ببینید.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
0 دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
0  نفر این تور را پسندیده اند.