"جاذبه های گردشگری ایران"

 • تخت سلیمان تکاب

  تخت سلیمان تکاب

  از میان سه آتشکده‌ مقدس ایران باستان در عهد ساسانی، یعنی آذربرزین (واقع در خراسان؛ آتشکده‌ی کشاورزان)، آذرفرنبغ (واقع در فیروزآبادِ فارس؛ آتشکده‌ی موبدان و روحانیان)، و آذرگشسب (واقع در تکاب آذربایجان، آتشکده‌ی نظامیان و خاندان شاهی)، آتشکده‌ی تخت سلیمان یا آذرگشسب از همه مهم‌تر بوده است و از این میان، تنها همین آتشکده است که یونسکو به ثبت جهانیِ آن مفتخر است.
 • کاخ گلستان تهران

  کاخ گلستان تهران

  پادشاهان قاجار با این‌که در میان ایرانیان چندان خوش‌نام نیستند
 • کاخ سعد اباد

  کاخ سعد اباد

  کاخ سعدآباد تهران یکی از زیباترین ، بزرگ ترین ، سرسبز ترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری ایران است. همه پایتخت های دنیا به داشتن کاخ های سلطنتی خود افتخار می کنند و گردشگران زیادی برای دیدن کاخ های سلطنتی و دیدن سبک زندگی پادشاهان هر کشور به دیدن کاخ ها می روند. کاخ شونبرون وین ، کاخ ورسای پاریس ، کاخ باکینگهام لندن، کاخ توپکاپی استانبول و کاخ هایی از این دست سرسبز هستند و باشکوه و البته که کاخ سعدآباد را هم می توان با کاخ های سرسبز جهان هم تراز کرد. کاخ سعدآباد تهران در دامنه کوه البرز قرار دارد و یکی از سرسبزترین و خوش آب و هوا ترین مناطق تهران است که از سمت شمال به دربند و دامنه های کوه و از سمت غرب به ولنجک تهران و از سمت جنوب به تجریش و از سمت شرق به گلابدره مشرف است و رودخانه جعفر آباد از میان کاخ سعدآباد عبور می کند که جریان آب زیبایی را در کاخ به نمایش در میاورد. شاید بتوان گفت کاخ سعدآباد مشابه یک پارک هم هست چرا که بهترین فضا برای قدم زدن در تهران است و یکی از باغ های بزرگ تفریحی محسوب می شود و ساعت ها طول می کشد تا در هشتصد هزار متر مربع فضای کاخ سعدآباد قدم بزنیم ، یعنی مساحت کاخ سعدآباد 80 هکتار هست(به اشتباه در سایت های مختلف اعداد مختلف عنوان شده است)
 • گنبد قابوس

  گنبد قابوس

  قابوس بن وشمگیر، پدربزرگِ شخصی بود که یکی از ماندگارترین کتاب‌های تاریخ ایران را نوشت (قابوس‌نامه)؛ و خودِ این شخص، یکی از ماندگارترین بناهای ایران را ساخت. در واقع این خانواده، شاید بدون این‌که خود به‌ درستی بدانند، از بزرگ‌ترین خدمتگزاران فرهنگِ ایرانی بوده‌اند
 • سازه های آبی شوشتر

  سازه های آبی شوشتر

  شوشتر، در دامنه کوههای زاگرس و در استان جلگه‌ای و پرنعمت خوزستان، شهری گرمسیری، آباد و البته با معماری هوشمندانه. سازه‌های آبی در هم تنیده و پیچیده شوشتر، از قرن‌ها پیش به مدیریت آب‌های این منطقه کمک کرده است.
 • کلیسای سنت استپانوس جلفا

  کلیسای سنت استپانوس جلفا

  کلیسای سنت استپانوس بعد از کلیسای قره کلیسا دومین کلیسای قدیمی و با ارزش ایران شناخته شده است که در استان آذربایجان شرقی و در شهرستان جلفا قرار دارد. پیشنهاد می‌کنیم اگر با تور تبریز به جلفا سفر کردید از کلیسای سنت استپانوس که در نزدیکی رود ارس واقع شده دیدن کنید.
 • قره کلیسا چالدران

  قره کلیسا چالدران

  شاید قدری ناپسند باشد اگر ما ایرانیان میهن‌پرست و فرهنگ‌دوست ندانیم که قدیمی‌ترین کلیسای جامع در «جهان»، درست خواندید، در «جهان»، نه در ناصریه (مهد مسیحیت) واقع است و نه در واتیکانِ ایتالیا (مقر پاپ)؛ بلکه در همین ایران خودمان، بر خاکِ آذربایجانِ عزیز بنا شده است.
 • بازار تبریز

  بازار تبریز

  سفرمان را در عصر ویرا تراول می‌خواهیم این بار با رفتن به سمت دیار اولین‌ها آغاز کنیم و راهی یکی از بزرگترین بازار سرپوشیده ایران و وسیعترین مجموعه مسقف و به هم پیوسته آجری جهان یعنی بازار تبریز شویم.
 • بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

  بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

  هشتصد سال پیش، مولانا فرمود «صوفیانِ عشق را خود خانقاهی دیگر است.» شیخ صفی‌الدین اردبیلی، صوفیِ عاشق و سوخته، هنگام وفات مولانا ۲۲ سال سن داشت و بعدها، شاید بدون اینکه این مصراع مولانا را خوانده باشد، خانقاه خود را تبدیل به «خانقاهی دیگر» ساخت؛ زیارتگاه عشق و ایمان. جایی که فقرا اطعام می‌شدند و درویشان بی‌چیز، سرپناه و غذایی دریافت می‌کردند.
 • کتیبه بیستون

  کتیبه بیستون

  کتیبه بیستون بزرگترین سنگ نبشته جهان با بیست متر طول و 8 متر ارتفاع، مربوط به هفتمین اثر ثبت شده ایران در میراث جهانی یونسکوست، متنی که به دستور داریوش بزرگ بر دامنه کوه بیستون نگاشته شده تا ما را از شرح پیروزی خود بر گئومات مغ (بردیای دروغین) و دیگر یاغیان زمانه خود آگاه کند.